Dünyadan Haberler

Hindistan'da Diwali Işık Bayramı kutlandı


Horsewashing / Kasım 05, 2021 / 189 Görüntüleme / 0 Yorum

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de Diwali Işık Bayramı kutlandı. Hindu inancına göre iyiliğin kötülüğe galip gelişini simgeleyen Diwali Işık Bayramı kutlamalarında, havai fişek, mum ve maytaplara yer verildi.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Hindistan'da en önemli festivallerden biri olan Diwali Festivali, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde kutlandı.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

BBC'nin haberine göre, resmi olarak 35 milyondan fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü ve 450 binden fazla ölümle salgından en kötü etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan'da ışık festivali Diwali heyecanla karşılandı.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Başkent Yeni Delhi'de büyük kalabalıkların festival öncesinde pazarları doldurmasının ardından yetkililer, bu tür eylemlerin vaka sayılarında artışa sebep olarak Hindistan'ın sağlık sistemini zor duruma sokabileceğini belirtti.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Ülkede, mayıs ayında günlük 400 binlere ulaşan vaka sayıları son dönemde 10 binlere gerilemiş olsa da uzmanlar üçüncü bir dalganın kaçınılmaz olduğunu söyleyerek halkı rehavete karşı uyardı.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Öte yandan, kutlamalar sırasındaki havai fişek kullanımının her yıl hava kirliliği seviyelerini kötüleştirdiği bildirildi.

Hava kirliliğinin tehlikeli seviyelere yükseldiği ve kalın bir sis örtüsüyle kaplanan Delhi'de, bu durumun daha kötüye gittiği ifade edildi.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Diwali'den önce birkaç eyalet havai fişek kullanımına tamamen veya kısmi yasaklar getirdi.

Işığın karanlığa ve iyiliğin kötülüğe karşı zaferini sembolize etmek için insanların kandil ve mumlar yaktığı ışık festivali Diwali, bazıları için de yeni bir yılın başlangıcını işaret ediyor.

Diwali Işık Festivali kutlamaları

Tarihi ayın konumuna göre her yıl değişen festival, genellikle Ekim-Kasım aylarına denk geliyor ve bu yıl 4 Kasım'da kutlandı.


 


 


 

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et