Dünyadan Haberler

Türkiye, Birleşik Krallık'ın kırmızı listesinden çıktı!


Horsewashing / Eylül 21, 2021 / 130 Görüntüleme / 0 Yorum

Birleşik Krallık, Türkiye'nin uzun süredir beklediği ve Sağlık Bakanı nezdinde de tepki gösterdiği o kararında değişime gitti ve 22 Eylül'den itibaren Türkiye'yi kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldı. Zaten Covid-19'un yıkıcı etkileri ve Türkiye'nin giderek dövize daha çok ihtiyacı olması nedeniyle ülke için önemi artan yabancı turistlerden yaz sezonu boyunca mahrum kalan Türkiye, Birleşik Krallık'ta ülkelerin "kırmızı", "sarı" ve "yeşil" olarak sınıflandırığı 17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

Birleşik Krallık Türkiye'yi kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldı.

Ancak, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği tarafından açıklanan sınırlama kriterleri kafa karıştırdı. Birleşik Krallık, ülkeye gidecek olanlardan, "Her iki doz aşısını BK (Birleşik Krallık), ABD, AB ve EFTA(Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi) üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden 2 gün içerisinde test yaptırmalarının" yeterli olacağını açıkladı. Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlara ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri şartı getirdi. Türkiye, AB ve EFTA üyesi olmadığı için kırmızı listeden çıktığı halde Birleşik Krallık'a giden vatandaşlar 10 gün bir evde karantinaya girmeleri gerekiyor. Bunun yanında ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekiyor.

Türkiye, AB ve EFTA üyesi olmadığı için kırmızı listeden çıktığı halde Birleşik Krallık'a giden vatandaşlar 10 gün bir evde karantinaya girmeleri gerekiyor.

Aslında Birleşik Krallık'a seyahat etmek isteyen vatandaşlar için karantina zorunluluğu kalkmadı, sadece otelde yapılması zorunluluğu kalktı. Ancak çoğunluğu, dünyanın geri kalanının da olduğu BionTech/Pfizer aşısı olmuş Türk vatandaşlarına böyle bir sınırlama getirilmiş olması tartışma yarattı.

Dün akşam BM Genel Kurulu için ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 40 dakika süren bir heyetlerarası görüme yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bulunmadığı görüşmede, bu konuyla ilgili bir bilgi basınla paylaşılmadı.

https://twitter.com/TurkEmbLondon/status/1440038925318250503

Yeni yönetmelik özetle şöyle:

  • Türkiye'den Birleşik Krallık'a seyahat edecekler, seyahatlerinden 72 saat öncesine kadar PCR testi yaptırmak zorunda.
  • Birleşik Krallık'taki 2. ve 8. günler için Türkiye'deyken PCR testi rezervasyonu yaptırılmak zorunda. Bu testler ücretli.
  • gov.uk sitesinden Yolcu Bildirim Formu (Passenger Locator Form) doldurulmalı.
  • Vatandaşlar kendi bildireceği adreste 10 gün karantinaya girmek zorunda.
  • İsteyenler karantinada 5 tam gün geçirdikten sonra ücretini ödeyerek ve 8. gün için rezervasyonunu yaptığı PCR testini de iptal etmeden yeni bir PCR testi olup, sonucu ‘negatif’ çıkarsa karantinasını sonlandırabilir.
Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et