İlginç Bilgiler

Sarhoş Mideye İyi Gelecek Bitkisel Kürler Nelerdir?


Haziran 28, 2024 / 119 Görüntüleme / 0 Yorum

Hepimiz ertesi sabah mide bulantısına yol açan bir şenlik gecesi yaşamışızdır. Sarhoş mideye iyi gelen bitkisel kürler bu durumlarda cankurtaran olabiliyor. Reçetesiz satılan ilaçlara ulaşmak yerine neden yüzyıllardır kullanılan doğal ilaçları denemiyorsunuz? Bu yazımızda bir gece içki içtikten sonra midenizi sakinleştirmeye yardımcı olacak çeşitli bitkisel tedavileri keşfedeceğiz.

Akşamdan Kalma Nedir?

Akşamdan kalma, çok fazla alkol almanın hoş olmayan sonuçlarıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk ve genel olarak iyi hissetmeme hissi gibi semptomlarla kendini göstermektedir. Birçoğumuz bunu deneyimlemiş olsak da bunun neden olduğunu ve nasıl hafifletileceğini bilmek daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Fazla Alkol İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Olur?

Alkol tükettiğimizde vücudumuzda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Alkol bir idrar söktürücüdür, yani idrar üretimini artırarak dehidrasyona yol açmaktadır.  Ayrıca mide zarını tahriş eder, uykuyu bozar ve kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olur. Bu etkiler bir araya gelerek akşamdan kalmalıkla ilişkilendirdiğimiz hoş olmayan semptomları yaratır.

Sarhoş Mideye İyi Gelecek Bitkisel Kürler Nelerdir?

Neyse ki sarhoş mideye iyi gelebilecek bitkisel tedaviler var :) Bu doğal ilaçlar midenizi rahatlatmaya ve akşamdan kalma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

#1 Zencefil: Klasik Çare

zencefil

Sarhoş mideye iyi gelen bitkisel tedavilerden biri zencefildir. Bu güçlü kök, tıbbi özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Zencefil, mide bulantısını ve kusmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu da onu huzursuz bir mide için mükemmel bir çözüm haline getirmektedir. Taze zencefil çiğneyebilir, zencefil çayı içebilir ya da zencefil takviyesi alabilirsiniz. Bu güçlü bitki midenizi hızla rahatlatacaktır.

#2 Nane: Serinletici ve Sakinleştirici

Nane, mide rahatsızlığını yatıştırmak için başka harika bir bitkidir. Nanedeki mentol, mide bulantısını azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir soğutma etkisine sahiptir. Belirtilerinizi hafifletmek için bir bardak suya birkaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz veya taze naneyi çiğneyebilirsiniz.

#3 Papatya: Nazik Rahatlama

Papatya

Papatya sakinleştirici özellikleriyle bilinmektedir ve sıklıkla çeşitli gastrointestinal sorunları tedavi etmek için kullanılmaktadır.  Sindirim sistemindeki kasların gevşemesine yardımcı olarak kramp ve rahatsızlığı azaltmaktadır.Papatya çayı sarhoş bir mide için mükemmel bir seçenektir. Sıcak bir fincan papatya çayı, iyileşme için gerekli olan daha iyi uykuyu da destekleyecektir.

#4 Civanperçemi

Civanperçemi

Civanperçemi yüzyıllardır sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Mide zarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra krampları ve şişkinliği hafifletecektir. Civanperçemi çayı içmek veya takviye olarak almak akşamdan kalma semptomlarından kurtulmayı sağlayacaktır.

#5 Mercanköşk

Mercanköşk

Mercanköşk sindirime yardımcı olan ve mideyi rahatlatan bir bitkidir. Özellikle mide kramplarını hafifletmede ve iştahı iyileştirmede etkilidir. Faydalı etkileri için mercanköşk çayını demleyebilirsiniz. 

#6 Bal

Bal

Bal akşamdan kalmalığa oldukça faydalıdır. Aşırı alkol tüketiminden sonra düşebilecek kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Kaybedilen besin maddelerinin yenilenmesine ve hızlı bir enerji artışı sağlanmasına yardımcı olmak için balı ılık su veya çayla karıştırabilirsiniz.

#7 Rezene: Sindirime Yardımcı

Rezene

Rezene tohumları şişkinliği ve gazı gidermek için mükemmeldir. Gastrointestinal sistemi rahatlatmaya ve mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilecek antispazmodik özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığı rezene tohumunu ezin ve sıcak suda 10 dakika kadar demleyin. Sonrasında süzün ve ezin. Bunun yanı sıra sindirime yardımcı olması için yemeklerden sonra bir çay kaşığı rezene tohumunu çiğnemeniz yeterlidir.

#8 Melisa: Stres Giderici

Melisa

Melisa, genellikle akşamdan kalmalığa eşlik eden stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilecek sakinleştirici bir bitkidir. Ayrıca mideyi rahatlatmaya yardımcı olabilecek anti-spazmodik özelliklere de sahiptir. Taze veya kurutulmuş melisa yapraklarını sıcak suda 10 dakika bekletin. Suyunuza veya çayınıza birkaç damla ekstrakt ekleyin.

Sarhoş bir mideyle uğraşmak hiçbir zaman eğlenceli değildir ancak bu bitkisel tedaviler doğal ve etkili bir rahatlama sağlayabilir :) Zencefil, nane, papatya, rezene, melisa gibi bitki kürleri midenizi rahatlatmaya ve tekrar ayaklarınızın üzerinde durmanıza yardımcı olacaktır. Fakat bir uyarı yapmalıyız, bunları denemeden önce özellikle de altta yatan bir sağlık sorununuz varsa bir sağlık uzmanına danışmanız her zaman en iyisidir.

Bu doğal tedavileri birleştirerek rahatsızlığınızı hafifletebilir ve hatta belki de iyileşme sürecinin tadını çıkarabilirsiniz. Doğal olarak daha iyi hissetmenin şerefine! 

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et