Nerede Ne Yenir?

Peru Mutfağı


Obi / Ağustos 22, 2021 / 264 Görüntüleme / 0 Yorum

Farklı mutfaklar denemeyi seviyorum!

Bu sefer rotamı Peru'ya çevirdim. Aslında ben dışarda bir şey yiyeceksem o kesinlikle sushidir. Yok yok değildir. Sanırım ben her şeyi yiyorum. Evet gelelim asıl konumuza. Nerede ne yenir bunun cevabını veremem ama nerede ne yedim diye sorarsanız çok güzel cevaplarım. 

California eyaletinde Orange County bölgesinde üç şubesi bulunan Inka Mama's sanırım Peru mutfağı'nın en gözde mekanı diyebilirim. Burada yiyebileceğiniz çok farklı alternatifler var. En güzel tarafı menüsünün kategorize edilmiş olması. Yani tavuk, et, deniz ürünleri, vegan diye bir güzel ayırmışlar. Ne denesem diye düşünürken en azından eleyerek gidebiliyorsunuz. Ben tercihimi “Cabrito Norteno” olarak yaptım. Bu bildiğimiz kuzu incik. Et lime lime dağılıyor. Bunun daha güzelini ben evde de yapıyorum. Sizle daha sonra tarif sayfamızda paylaşacağım. Amerika'da pilav nedense Asya tarzı yapılıyor, yani sadece su + pirinç! Buradaki bir tık daha Türk usülüne benziyor. Tabi size başta soruyorlar tercihinizi, kahverengi mi beyaz mı diye. Yanına bildiğimiz mor soğan ve kişniş. Ah bu Güney Amerikalılar bir keşfetse maydanozu neler olacak! Soğanla maydanoz karıştırın kardeşim kişniş değil yahu….

Bir diğer meşhur yemeği ise “Saltado de Pollo”dan yana yaptık. Böylece tek seferde iki farklı tat denemış oldum. Bu da bildiğimiz tavuk sote gibiydi; ama patateslerin tadına bayıldım. Kızarttıktan sonra yemeğe karıştırmışlar. Ben sevdim açıkçası. 

Şimdi kendi damak zevkime göre şöyle bir yol çizdim;

Bir, deniz ürünleri ve sashimi seviyorsanız, Peru'nun en geleneksel yemeği “Ceviche”. Yani ben Peru mutfağı severim, bilirim diye hava atmak isteyenler bunu kesinlikle denesin derim. 

İki, et yemek isteyenler;

“Cabrito norteno” : Kuzu incik, pilav, fasulye, mor soğan veya “Lomo saltado” : Et, pilav, patates

Üç, tavuk yemek isteyenler;

“Aji de jellina” : Değişik bir şili sosla yapılmış kremalı bir tavuk (Acı oranını sorun)

“Arroz con pollo” : Kişnişle yapılmış kremalı tavuk, bu da kişniş severlere gelsin

 Ne içelim derseniz;

Gazsız geleneksel, tatlı bi içecek “Chicha morada”

Gazlı geleneksel, tatlı bir içecek “ Inka kola” (hafif bi muz tadı mı aldım ne)

Umarım işinize yarar; çünkü menü gerçekten çok zengin ve kafa karıştırıcı. Ben uç noktaları tadacak seviyede bir gurme olmadığım için hem geleneksel hem de açlığımı yok edecek damak zevkime uygun tercihler yapıyorum. Bu arada bu restoranda dikkatimi çekmedi ama eğer olur da menüde “cuy” görürseniz dikkat edin. Çok sevimli ve tatlı bir canlıyı yemiş olabilirsiniz.

Herkese şimdiden afiyet olsun…

Cabrito Norteno (Lamb stew)

 

 

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et