Yurtdışında Eğitim

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN FRANSA’DAKİ EN İYİ ÜNİVERSİTELER


Nisan 29, 2021 / 2396 Görüntüleme / 0 Yorum

Fransa, Batı Avrupa'da bulunan coğrafi olarak çeşitli bir ülkedir ve güzel tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Sanatsal ve bilimsel başarılarla dolu uzun bir tarihe sahiptir. Eşsiz kültürüyle tanımlanmış bir ulus olan Fransa, mutfağı, modası ve edebiyatıyla dünyayı etkilemiştir.

Fransa, Eyfel Kulesi, Mont Saint Michel, Chateau de Versailles ve daha fazlası gibi zamanın onurlu mimari şaheserleriyle zengindir. Ayrıca Fransa, büyüleyici ülkeyi ziyaret etmek için bir başka neden olan uluslararası bir iş merkezidir. Bu yazıda, uluslararası öğrenciler için Fransa'daki en iyi üniversitelere bakacağız.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN FRANSA’DAKİ EN İYİ ÜNİVERSİTELERİN LİSTESİ 

 • Paris Sciences et Lettres University – PSL Research University Paris
 • École Polytechnique
 • Sorbonne University
 • University of Paris
 • Paris-Saclay University
 • Telecom Paris
 • École des Ponts ParisTech
 • Ecole Normale Superieure de Lyon
 • Montpellier University
 • Aix-Marseille University
 • Centrale Supelec
 • Sciences Po
 • University Paris 1 Pantheon – Sorbonne
 • ENS Paris – Saclay
 • University of Strasbourg

Bu üniversiteleri hadi gelin bir de tek tek inceleyelim!

FRANSA’DAKİ ÜNİVERSİTELER HAKKINDA GENEL BİLGİLER 

1. PARIS SCIENCES ET LETTRES UNIVERSITY – PSL RESEARCH UNIVERSITY PARIS 

PSL RESEARCH UNIVERSITY PARIS

Paris Sciences et Lettres Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için Fransa'daki en iyi üniversitedir. Normal bir okul, bir mühendislik enstitüsü ve bir gözlemevi dahil olmak üzere beş kurumun birleşmesi olarak kurulmuştur. PSL, fiziksel bilimler, yaşam bilimleri, ekonomi, beşeri bilimler, yaratıcı sanatlar ve daha fazlası gibi geniş akademik disiplinlerde önemli ölçüde 11 kurucu okuldan biri haline geldi. Belirli konular için PSL, Matematik, Fizik ve Ekoloji'de en yüksek sıralarda yer alır. Üniversite yıllar boyunca Louis Pasteur, Jean-Paul Sartre, Jacques Derrida ve Michel Foucault gibi önemli düşünürler üretti.

PSL Research Üniversitesi, öğretim ve araştırmada tutarlı bir şekilde büyük üniversite sıralamalarına yerleştirilir. Üniversite daha sonra Cambridge, Berkeley ve NYU gibi uluslararası üniversitelerle yakın ilişkiler geliştirdi.

Lisans Programları 

Master Programları 

Burs Olanakları 

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler 

2. ÉCOLE POLYTECHNIQUE

ÉCOLE POLYTECHNIQUE

Uluslararası öğrenciler için Fransa'nın en iyi üniversitelerinden biri olan École Polytechnique, 1794 yılında Napolyon I emri altında bir askeri akademi olarak kuruldu. Aydınlanma Çağı ve Fransa'daki Sanayi Devrimi'nin itici gücü oldu. Şu anda, ‘Grandes Écoles’ olarak bilinen Fransa'daki en seçici üniversitelerden biridir. Askeri yönü zamanla azaldı, ancak prestijli kurum bilim, teknoloji ve mühendislik öğretimi ve araştırmasında yüksek bir itibarla devam etti.

École Polytechnique multidisipliner bir kurumdur. Sorumlu bilimsel ve ekonomik gelişmeyi teşvik etmek için Sci-Tech alanlarını beşeri bilimler ve sosyal bilimlerle birleştirir. Girişimci ruhu ve uluslararası görünümü, tüm dünyadaki öğrenciler için geniş fırsatlar sunmaktadır.

Lisans Programları 

Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

3. SORBONNE UNIVERSITY

SORBONNE UNIVERSITY

Sorbonne Üniversitesi, 2018 yılında Paris-Sorbonne Üniversitesi ve Pierre et Marie Curie Üniversitesi ve beraberinde birkaç küçük kuruluşun birleşmesi sonucu oluşan resmi bir kamu araştırma üniversitesidir. Logosundaki 1257 yılı, köklerinin o yıllarda Robert de Sorbon tarafından kurulmuş Sorbonne Koleji’ne dayandığına atıfta bulunarak belirtilmiştir. Avrupa’nın en iyi okulları arasında da gösterilen Sorbonne Üniversitesi’nin mezunları arasında 33 defa Nobel Ödülü, 6 kere Alan Madalyaları ve 1 adet Turing Ödülü kazanmış profesörler bulunmaktadır. Şu anda, üniversite, uluslararası öğrencilere yüksek kaliteli eğitim ve araştırma sağlayarak geleceğin yaratıcıları olarak adını ve mirasını korumaktadır. Üç fakülte halinde düzenlenmiştir: Beşeri Bilimler, Bilim ve Mühendislik ve Tıp.

Sorbonne Üniversitesi'ndeki lisans ve doktora dereceleri Fransa'da ve tüm dünyada ünlüdür. Aynı zamanda King's College London ve McGill Üniversitesi gibi eşit derecede prestijli üniversitelerle de ortaktır. Üniversite, mineraller, balmumu anatomik öğeleri, nöroloji koleksiyonları ve daha fazlasını sergileyen kapsamlı bilimsel koleksiyonları ile tanınır.

Lisans ve Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

4. UNIVERSITY OF PARIS

UNIVERSITY OF PARIS

Paris Üniversitesi, felsefe ve teoloji alanında uzun süredir itibar kazanan kapsamlı bir üniversitedir. Fransa'daki en eski yüksek öğretim kurumlarından biridir. Dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen Bologna Üniversitesi ile birlikte, dünyadaki ilk doktora derecelerini vermişlerdir. Günümüzde, Fransa'daki en iyi üniversitelerden biri olan Paris Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji, Tıp, Sosyal Bilimler ve Sanat, Beşeri Bilimler ve Diller dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yenilikçi kurslar sunmaktadır.

Tarih ve modernliğin karışımı, üniversitenin öğretim ve araştırmaya yönelik multidisipliner yaklaşımında belirgindir. Ayrıca, Paris'te yaklaşık 14 kampüse yayılır ve çeşitli küresel ortaklıklar ile uluslararası bir görünüm sağlar.

Lisans ve Master Programları

Burs Olanakları 

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

5. PARIS-SACLAY UNIVERSITY

PARIS-SACLAY UNIVERSITY

Uluslararası öğrenciler için Fransa'nın en iyi üniversitelerinden biri olan Paris Saclay Üniversitesi, Paris-Saclay akademik ve iş kümesinin temel olarak eğitim ve araştırma amaçlı bir parçasıdır. Üniversite beş tesisten oluşmaktadır: Tıp, Bilimler, Spor Bilimleri, Eczacılık ve Hukuk, Ekonomi ve Yönetim. Konu sıralamasında, ‘Grandes Écoles’ Matematik alanında küresel olarak birinci, ardından Fizik alanında 9. sırada yer aldı. Tarım ve Tıpta ilk 25 arasında yer almaktadır.

Bilim ve teknolojide önemli bir oyuncu olan Paris-Saclay Üniversitesi, doktora okulları tarafından yönetilen 300'den fazla araştırma birimine sahiptir. Araştırma odaklarının bazıları elektrik mühendisliği, gezegen bilimi ve iletişim bilimleridir. Yüksek lisans ve doktora seviyelerinde, üniversite farklı geçmişlerden ve milletlerden öğrencileri vurgulamaktadır.

Lisans Programları

Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

6. TELECOM PARIS (ENST/TELECOM)

TELECOM PARIS (ENST/TELECOM)

Télécom Paris, mühendislik araştırmalarına adanmış bir devlet üniversitesidir. Fransa'nın MIT'si olarak adlandırılan Télécom Paris, mühendisler için lisans ve yüksek lisans düzeyinde çok disiplinli ve özel eğitim sağlar. Fransa'daki bu prestijli üniversite, eğitimini Elektronik ve İletişim, Sinyal ve Görüntü İşleme, Bilgisayar Bilimi ve Ağ ve Ekonomik ve Sosyal Bilimler olmak üzere dört bölüme ayırıyor. ENST'deki araştırma, kullanıcı deneyimi tasarımı, yapay zeka ve veri işleme iyileştirmelerini içerir.

Diğer Fransız  ‘Grandes Écoles’ gibi, Télécom'un da seçici bir kabul süreci vardır ve bunların üçte birinden fazlası uluslararası öğrencilerdir. Télécom yıllar boyunca birçok isim değişikliğinden geçti, ancak üretken ağ ve teknolojiye olan uzun süredir bağlılığı devam ediyor.

Master ve PhD Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

7. ÉCOLE DES PONTS PARISTECH (ENPC/PONTS)

ÉCOLE DES PONTS PARISTECH (ENPC/PONTS)

École des Ponts ParisTech, eyalette devam eden altyapı işleri üzerinde etkin kontrol sağlamak üzere mühendislik yetkililerini eğitmek için 1747 yılında kurulmuştur. Bugün, bu prestijli kurum sadece inşaat mühendisliğinden bilgisayar bilimi, mekanik, uygulamalı matematik, ekonomi, şehir çalışmaları ve daha fazlasına genişliyor. Ayrıca, yakın zamanda inovasyona ve girişimlere odaklanan bir tasarım okulu başlattı.

Lisanstan yüksek lisans derecelerine ve doktora düzeyine kadar, École des Ponts, dünya standartlarında öğretim tesisleri ve araştırma laboratuvarları sağlayarak Fransa'nın uluslararası öğrenciler için en iyi üniversitelerinden biridir. Üniversite, Georgia Tech ve Berkeley gibi Fransız ve uluslararası üniversitelerle yakın işbirliği içindedir. Ayrıca bu kurumların birçoğu ile çift dereceli anlaşmalar vardır.

Lisans Programları

Master Programları

PhD Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

8. ECOLE NORMALE SUPERIEURE DE LYON (ENS DE LYON / ENSL)

ECOLE NORMALE SUPERIEURE DE LYON (ENS DE LYON / ENSL)

École Normale Supérieure de Lyon, öğretmen eğitimine adanmış bir devlet üniversitesidir. Aynı zamanda profesörlerin, bilim adamlarının ve kamu görevlilerinin eğitimine odaklanır. Üniversite, sanat ve bilim birimlerini ayıran iki kampüste yer almaktadır. Genel olarak, iki alan arasında on bir departmanın tümü vardır. Monod Kampüsü, doğal ve deneysel bilimler bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler bölümleri Descartes Kampüsü'nde bulunabilir.

ENS de Lyon'daki birçok öğrenci, eğitimleri sırasında maddi destek karşılığında mezun olduktan sonra devlet memuru olarak çalışır. Üniversite, sivil sorumluluklarının yanı sıra, özellikle bilgisayar bilimleri ve tıp teknolojisinde yeni başlayan iş yeniliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

 Lisans ve Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

9. MONTPELLIER UNIVERSITY (UM)

MONTPELLIER UNIVERSITY (UM)

Montpellier Üniversitesi, Fransa’nın ve dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Birçok uluslararası öğrencilerin tercihi olan Montpellier Üniversitesi, 1220 yılında bir sanat fakültesi olarak kuruldu. Tıp fakültesi daha sonra İspanyol tıp okullarında eğitim gören akademisyenler tarafından kuruldu. O zamandan beri, üniversite beşeri bilimler, hukuk, bilim ve teknoloji gibi müttefik disiplinleri barındıracak şekilde büyüdü. Fransız Devrimi sırasında Montpellier üç kuruma ayrıldı, ancak ikisi bugün bilindiği şekliyle üniversiteyi oluşturmak için yeniden bir araya geldi.

Montpellier Üniversitesi, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden gelen 7000'den fazlası dahil olmak üzere yaklaşık 50.000 öğrenciye sahiptir. Geniş disiplinleri, tüm öğrenciler için harika bir akademik deneyim sağlar. Konu sıralaması açısından, Montpellier Üniversitesi özellikle hukuk ve ekoloji alanında dikkate değerdir.

 Lisans ve Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

10. AIX-MARSEILLE UNIVERSITY (AMU)

AIX-MARSEILLE UNIVERSITY (AMU)

Uluslararası öğrenciler için en iyi Fransız üniversitelerinden biri olan Aix-Marseille Üniversitesi, 2012 yılında Güney Fransa'nın Provence kentindeki üç üniversitenin birleşmesiyle kuruldu. O zamandan beri, 80.000 kişilik toplam öğrenci nüfusu, onu Fransızca konuşulan dünyanın en büyük üniversitesi yaptı. Bunların 10.000'den fazlası uluslararası öğrencilerdir. Üniversite, Sağlık, Ekonomi ve Yönetim, Hukuk ve Siyaset Bilimi, Sanat, Edebiyat ve İnsan Bilimleri ve Bilim ve Teknoloji dahil olmak üzere kapsamlı bir disiplin teklifine sahiptir.

Aix-Marseille Üniversitesi, sosyal ve doğa bilimlerinde üstündür ve doğal olarak bu alanlarda uluslararası bir ün kazanmıştır. Standart konu alanlarına ek olarak Fransız dilbilimi ve edebiyat çalışmasında da öne çıkmaktadır. Uzun süredir devam eden akademik mükemmelliği ile AMU, birçok Nobel Ödülü ve Pulitzer Ödülü sahibi, hükümet lideri ve büyükelçisine sahiptir.

Lisans ve Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

11. CENTRALESUPÉLEC

CENTRALESUPÉLEC

2015 yılında, Fransa'nın önde gelen mühendislik üniversitelerinden ikisinin birleşmesi, CentraleSupélec'in kurulmasına yol açtı. CentraleSupélec'i oluşturan iki okul, École Centrale Paris ve École Supérieure d'Electricité idi.

École Centrale Paris, 1829'da çeşitli disiplinlerdeki mühendisler için bir okul olarak kuruldu. École Supérieure d'Electricité (veya kısaca Supélec) 1864'te kuruldu ve elektrik mühendisliğinde uzmanlaştı. Yıllar geçtikçe, her iki okul da kendi alanlarında mükemmeliyet konusunda uluslararası bir üne kavuştu ve mezunları arasında Fransa'nın ünlü profesörleri vardır.

CentraleSupélec, her iki bileşen okulunun güçlü yönlerini tek bir öğretim programında birleştirmeyi amaçlayan kendi mühendislik derecesini geliştirmiştir. Öğrenciler, 21. yüzyılda mühendislerin karşılaştığı sorunların üstesinden gelerek, onları yönetici, girişimci ve sahadaki mühendisler olarak görevlere hazırlıyor.

École Centrale Paris ve École Supérieure d'Electricité mezunları, Air France kurucusu Louis Charles Bréguet, Ekonomi, Finans ve Sanayi Bakanı Thierry Breton ve IBM CEO'su Alain Bénichou dahil olmak üzere birçok siyasi ve ticari lider üretmiştir.

Üniversitenin tarihi ve pitoresk ortamlarda dört kampüsü vardır. Rennes, ortaçağ evleri ve gül bahçeleriyle tanınan Britanny'nin başkentidir. Metz, kuzeydoğu Lorraine bölgesinde yer alır ve gotik katedrali ile ünlüdür. Gif-sur-Yvette ve Châtenay-Malabry, Paris'in güneyindeki iki banliyödür ve her biri başkente toplu taşıma ile bir saatten daha kısa mesafededir.

Lisans Programları

Master Programları

 Phd Programları

Burs Olanakları

 Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

12. SCIENCES PO

SCIENCES PO

1872'de kurulan Sciences Po (SP) veya Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü, sosyal ve siyasal bilimlerde uzmanlaşmıştır ve önde gelen mezunları nedeniyle seçkin bir kurum olarak kabul edilmektedir. Fransa'da yedi kampüste bulunur ve ana kampüsü Paris, Fransa'dadır.

Lisans Koleji, üç yıllık lisans derecesinin bir parçası olarak, Science Po’nun ortak üniversitelerinden birinde yurtdışında zorunlu bir yıl içerir. Bu, New York'taki Columbia Üniversitesi, Cambridge, London School of Economics ve Peking University dahil olmak üzere 400 prestijli ortak üniversiteden oluşan küresel bir ağı içerir.

Her kampüs, lisans programları için dünyanın bir bölgesine odaklanmıştır: Dijon kampüsü, Orta Doğu Avrupa, Asya'da Le Havre, Orta Doğu ve Akdeniz'de Menton, Avrupa ve Fransız-Alman Bölgesi'nde Nancy, Latince'de Poitiers Amerika ve Kuzey Amerika ve Afrika'da Reims.

2002 yılında, prestijli olmayan hazırlık liselerinden yüksek potansiyele sahip öğrencilerin işe alınmasına yardımcı olmak için üniversitede Fırsat Eşitliği Programı kuruldu. 2001'de sadece yüzde 6 olan öğrencilerin yüzde 27'si 2011'de bursluydu.

Sciences Po’nun eğitimi çok disiplinli ve çok dillidir. Çok yönlü öğrencileri eğitmek için Sciences Po, bilginin pratik uygulamasına, profesyonellerle etkileşime, ders dışı etkinliklere ve öğrenci katılımına büyük önem vermektedir.

Mezunlar arasında en son yedi Fransız cumhurbaşkanı (Emmanuel Macron, Francois Hollande, Nicolas Sarkozy, Jacques Chirac ve Georges Pompidou dahil, 13 Fransız başbakanı, 12 yabancı devlet veya hükümet başkanı ve Fransa'nın en büyük şirketlerinin altı CEO'su) yer alıyor.

Lisans Programları

Master Programları

Phd Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

13. PANTHÉON-SORBONNE UNIVERSITY – PARIS 1

PANTHÉON-SORBONNE UNIVERSITY – PARIS 1

Paris 1 olarak da adlandırılan Panthéon-Sorbonne Üniversitesi'nin tarihi, 1200'lerin başlarına dayanır ve onu İngiltere'deki Oxford Üniversitesi ve İtalya'daki Bologna Üniversitesi ile birlikte dünyanın en eski üniversitelerinden biri yapar.

Disiplinler arası araştırma ve öğrenme arzusuyla kurulan Panthéon-Sorbonne, üç ana çalışma alanı sunar: Ekonomi ve Yönetim Bilimleri, İnsan Bilimleri ve Hukuk ve Siyasal Bilimler.

14 araştırma ve öğretim departmanı, beş enstitüden oluşur ve Avrupa çalışmaları, uluslararası ilişkiler, yönetim ve iletişim konularında öğretim ve araştırma alanında liderdir.

PSME veya Panthéon-Sorbonne Ekonomi Yüksek Lisansı, uluslararası yüksek lisans öğrencileri için özel olarak tasarlanmış bir derstir ve yoğun bir programa sahiptir. 

Panthéon-Sorbonne'un Fransa, Ürdün, Nijer ve Gürcistan Başbakanları'nı da içeren büyük bir küresel mezunu vardır.

Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

14. ENS PARIS-SACLAY 
 

ENS PARIS-SACLAY

ENS Paris-Saclay, uluslararası ve çok disiplinli bir görünüme sahip bir eğitim ve araştırma merkezidir. Öğrencilere araştırmaya teşvik eder ve laboratuvarları temel bilimler, beşeri bilimler ve sosyal bilimler ve mühendislik bilimlerinde hizmet vermektedir.

Dört yıl süren ENS Paris-Saclay Derecesinin amacı, ENS öğrencilerini doktora derecesine götürmektir.

ENS Paris-Saclay, on öğretim ve araştırma bölümü ve araştırma laboratuvarları ile birlikte öğrencilerine harika doktora izleme programları sunar. 

Okul, ENS araştırma kalitesi açısından önemli bir sıralamaya sahiptir. 2020 Şangay Sıralamasında dünya çapında 14. sırada yer almaktadır.

Lisans Programları

Master Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

15. UNIVERSITY OF STRASBOURG

UNIVERSITY OF STRASBOURG

Strasbourg Üniversitesi’nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır, ancak mevcut haliyle kurum 2009 yılında Louis Pasteur, Marc Bloch ve Robert Schuman üniversitelerinin birleşmesinin ardından kurulmuştur. 

Üniversite; lisans, yüksek lisans ve doktora kursları dahil olmak üzere bir dizi derece sunar. Çoğu Avrupa Birliği'ndeki diğer ülkelerden gelen büyük bir uluslararası öğrenci oranına sahiptir.

Öğrencilerinin en büyük kısmı hukuk, ekonomi, yönetim ve siyaset bilimi dersleri alır, ancak sanat, edebiyat ve dil dersleri, İnsan ve Toplum Bilimleri; sağlık; bilim ve teknoloji dersleri de vardır. Genel olarak, Strasbourg'da 37 eğitim ve araştırma departmanı, fakülteler, okullar ve enstitüler ve ayrıca 72 araştırma birimi bulunmaktadır. Üniversitenin İleri Araştırmalar Enstitüsü, bilimsel disiplinlerde çığır açan araştırmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.

Üniversite, üç Nobel ödülü sahibi ile ilişkilidir: 2013'te kimya ödülünü kazanan Martin Karplus; 2011'de fizyoloji / tıp ödülünü kazanan Jules Hoffmann; ve 1987'de kimya ödülünü kazanan Jean-Marie Lehn.

Strasbourg, 21 kurumdan oluşan Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin kurucu üyesidir.

Üniversite, 2010 ile 2014 yılları arasında bir bağış toplama kampanyası aracılığıyla 22,5 milyon Euro topladı ve bu, bir Fransız üniversitesinin kampanyasında toplanan en büyük miktardır. Bu bağış ile araştırma ve eğitim programları ile tesis ve burslara katkıda bulunmuştur.

Lisans, Master ve PhD Programları

Burs Olanakları

Uluslararası Öğrenciler için Ekstra Bilgiler

Evet, Fransa’daki En İyi Üniversiteler listemizin sonuna geldik :) 

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et