Sağlık sistemleri arasındaki farklılıklar?

Mayıs 15, 2021

Marie Jaroussky

Yaşadığınız yerde sağlık hizmetlerine ne derece ulaşabiliyor olduğumuz aslında çok önemli ama deneyimlemeden genellikle bilemiyoruz. Burada yaşadığımız şeyleri paylaşalım istedim, yaşadığınız ülkedeki ve Türkiye'deki sağlık sistemi arasındaki farklılıklar neler? Orada yaşamayı düşünenlere bu konudaki tavsiyeleriniz ne olur?

Yanıtlar

  • Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız Beyza Hanım :) İngiltere'de farklı zamanlarda hem bileğini hem de parmağını çatlatmış biri olarak söylemeliyim ki Türkiye sağlık ve tedavi açısından çok daha iyi bir ülke. Bileğimi çatlattığım zaman İngiltere'deki doktor çatlak olduğunu bile anlamadı :D X-raye bakıp söylediği ilk cümle 'doku zedelenmesi olabilir, çatlamış ya da kırılmış olabilir'. E bunu ben de biliyorum X-raye bakmaya gerek yok bunun için. Ve Türkiye'de en sevilen o cümleyi söylettirdi bana sonrasında 'Kırık olsaydı duramazdım ama öyle değil mi?'. Doktor da dedi ben ne hasta gördüm kırık bacakla hiç bağırmadan ve acı hissetmeden acile gelen hasta :)Parmak için de acile gittim, fakat en düşük injury sayıldığından dolayı sıra bana maalesef gelmedi, 5 saat sonra eve döndüm, ertesi gün kendi kendime 'Boots'tan parmak ateli almıştım. Öyle öyle 1 ayda geçti. Kendi kendimi tedavi ettim :) Sonuç olarak Türkiye kesinlikle sağlık için daha iyi bir ülke, tabi bu benim düşüncem :)

  • Ben Kanada'dan ornek verebilirim. Oldukca agir isleyen bir saglik sistemi mevcut. Tr'deki gibi -param var service satin alirim- dusuncesi islemiyor burada cunku parali saglik hizmeti yok ! o yuzden herkes esit ve sira beklemek, randevu alabilmek! iskenceye donusuyor. Esim bobrek tasi dusuruyordu geceyarisi ambulans cagirdik, acile goturduler ve acilde tam 5 saat bir sandalyede bekletmisler. Acilde durum bu gerisini siz dusunun. Bizde hic degilse bir sedye verilir :)) Sanirim bu sorun eksik saglik personelinden kaynaklaniyor. Diyeceksiniz ki Canada disindan diplomasi olan Tip Doktorlarini bir zahmet kabul etsin artik hele ki pandemiden sonra! Ama yok o diplomalari hala tanimiyor. Kanada'da 6 aydan once MR randevusu alamadigi icin TR ye giden arkadasim var burada. Yani Tr sanirim saglik konusunda oldukca ileride.

Bir Yanıt Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et