Dünyadan Haberler

İtalya'da plajda drone ile ateş ölçme planı, tepkiler üzerine iptal edildi


Horsewashing / Eylül 06, 2021 / 220 Görüntüleme / 0 Yorum

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, İtalya'nın başkenti Roma'nın da bulunduğu Lazio özerk bölgesi, olası Covid-19 vakalarını tespit etmek için plajda termal kameralı drone'larla ateş ölçümü yapılmasını planladı. Ancak ülkenin birçok yerinden tepkiler gelmesi üzerine plan iptal edildi.

Roma - Ostia plajı

 

Başkent Roma'ya bağlı Ostia ilçesinde bu hafta sonu plajlarda drone'larla ateş ölçümü yapılması ve ateşi 37,5 derecenin üzerinde olanların Covid-19 testine tabi tutulması planlanıyordu.

“İNSANLARA EN AZ 30 METRE MESAFEDEN UÇACAKLAR”

Bölge sağlık kurumu, geçen perşembe günü yaptığı duyuruda, 4-5 Eylül tarihlerinde saat 11-16 arası plajlarda drone kullanılarak ateş taraması yapılacağını ve 'drone'ların denizden en az 25 metre yüksekte ve insanlara en az 30 metre mesafede uçacağı' ifade edilmişti.

Ancak bu plan,  Lazio bölge yönetimi ve muhalefet de dahil geniş bir kesimden tepki çekti.

“KUZEY KORE YÖNTEMİ”

Anketlere göre ülkenin en büyük partisi konumunda olan, muhalefetteki milliyetçi muhafazakar İtalya'nın Kardeşleri partisinin lideri Giorgia Meloni uygulamayı "Kuzey Kore yöntemi" diye eleştirdi.

Haberi cuma günü manşetinden duyuran Il Tempo gazetesi "Dikkat edin, Zinga sizi gözetliyor" başlığını kullandı.

Sosyal medyada da büyük tepki çeken plan hakkında Kişisel Verilerin Korunması Kurumu inceleme başlattı.

Tepkiler ve bölge yönetiminin de itirazı üzerine drone'la ateş ölçümü planı iptal edildi; duyurunun yapıldığı mesaj sağlık kurumunun Facebook sayfasından kaldırıldı.


 


 


 


 

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et