Yurtdışında Yaşam

Batı Avrupa Ülkelerinde Türk Nüfusu Ne Kadardır?


Nisan 13, 2023 / 666 Görüntüleme / 0 Yorum

Batı Avrupa ülkelerinde bulunan Türk nüfusu hakkındaki sorularınızı ülke ülke yanıtlayan bir yazı ile karşınızdayız!

Türklerin Batı Avrupa'ya göçü, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerin gelişen endüstrilerindeki işgücü açıklarını doldurmak için misafir işçileri işe aldığı 1960'lara ve 1970'lere kadar uzanmaktadır. O dönemler Türkiye, hızla büyüyen bir nüfus ve yüksek işsizlik oranları yaşıyordu. Bundan dolayı birçok Türk vatandaşı yurtdışında iş aramaya yönelmişti.

Türkiye'nin Batı Avrupa'ya göçünde ekonomik faktörlerin yanı sıra siyasi faktörler de rol oynamıştır. 1970'lerde ve 1980'lerde Türkiye, sol ve sağcı grupların silahlı çatışmaya girmesiyle siyasi istikrarsızlık ve şiddet yaşadı. Bazı Türkler şiddet ve baskıdan kaçmak için Batı Avrupa'ya göç etti. Genel olarak, Türklerin Batı Avrupa'ya göçü, ekonomik ve siyasi faktörlerin yanı sıra Türkiye ile Batı Avrupa arasında yıllar içinde gelişen sosyal ve kültürel bağların bir sonucudur. Bazı zorluklara rağmen, Batı Avrupa'daki Türkler ev sahibi ülkelerin sosyal, kültürel ve ekonomik dokusuna önemli katkılarda bulunmuştur.

Eldeki son verilere göre Batı Avrupa'da yaklaşık 5 milyon Türk kökenli insan yaşıyor. Belçika ve Avusturya gibi diğer ülkelerde de önemli Türk toplulukları olmasına rağmen, Almanya, Fransa ve Hollanda'da Türk nüfusu daha yoğundur. Bu ülkelerin her birindeki Türk nüfusuna gelin daha yakından bakalım.

Batı Avrupa Ülkelerinde Türk Nüfusu

Listemizde bulunan ülkeleri sıralayacak olursak;

  • Avusturya
  • Belçika
  • Fransa
  • Almanya
  • Lihtenştayn
  • Lüksemburg
  • Monako
  • Hollanda
  • İsviçre

Hadi başlayalım!

#1 Avusturya

Avusturya

Avusturya, toplam nüfusun %1,5'ini oluşturan, yaklaşık 120.000 kişi olduğu tahmin edilen önemli bir Türk nüfusuna sahiptir. Türkler, Avusturya'da genellikle Viyana, Graz ve Linz'de yoğunlaşmıştır. 1960'larda ve 1970'lerde misafir işçi olarak göç eden pek çok Türk nesiller boyu Avusturya'da yaşamıştır. Avusturya'daki Türk toplumu, siyaset, eğitim ve iş dünyasında Avusturya toplumuna entegre olmuştur.

#2 Belçika

Belçika

Belçika, toplam nüfusun %2'sini oluşturan yaklaşık 220.000 kişilik bir Türk nüfusuna sahiptir. Belçika'da yaşayan Türklerin çoğu Brüksel, Antwerp ve Ghent gibi kentsel alanlarda yoğunlaşmıştır. Pek çok Türk, Belçika vatandaşlığına sahiptir.

#3 Fransa

Fransa

Toplam nüfusun %0,9'unu oluşturan Türkler, Fransa'da yaklaşık 600.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Fransa'daki Türkler Paris, Lyon ve Marsilya gibi kentsel alanlarda ikamet etmektedir. Türk vatandaşları, Fransız siyasetinde aktif olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra Fransa'nın Türkiye'ye yönelik politikalarının şekillenmesinde de etkilere sahip olmuştur. Ancak son yıllarda Ermeni Soykırımı'nın Fransız hükümeti tarafından tanınması gibi siyasi meseleler nedeniyle Fransız ve Türk vatandaşları arasında gerginlikler artmıştır.

#4 Almanya

Almanya

Almanya, ülkede yaşayan ve toplam nüfusun yaklaşık %3'ünü oluşturan tahmini 2,5 milyon Türk kökenli insanla Batı Avrupa'daki en büyük Türk nüfusuna sahiptir. Birçok Alman, 1960'larda ve 1970'lerde Almanya'ya gelen Türk misafir işçilerin torunlarıdır. Eminiz ki uzak akrabalarınızdan birinin mutlaka Almanya'yla bir bağlantısı olmuştur. Biraz araştırırsanız belki Almanya'da yaşayan bir kuzeninizi bulabilirsiniz :) Almanya’daki en büyük Türk toplulukları Berlin, Frankfurt ve Köln gibi şehirlerde bulunmaktadır.

#5 Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lihtenştayn, toplam nüfusun %1'inden azını oluşturan yaklaşık 150 kişilik küçük bir Türk nüfusa sahiptir. Lihtenştayn'daki Türk topluluğu, 1990'larda ve 2000'lerin başında ülkeye gelen Türklerden oluşmaktadır.

#6 Lüksemburg

Lüksemburg

Toplam nüfusun %1'inden azını oluşturan yaklaşık 3.500 kişilik bir Türk nüfusuna sahip olan Lüksemburg, 1970'ler ve 1980'lerde birçok Türk'ün göç etmesiyle oluşmuştur. Türkler eğitim, sağlık ve iş sektörlerinde pek çok pozisyona sahip olarak Lüksemburg toplumuna entegre olmuşlardır.

#7 Monako

Monako

Monako, toplam nüfusun %1'inden azını oluşturan yaklaşık 100 kişilik küçük bir Türk nüfusa sahiptir. Monako'daki Türk topluluğu, 1990'larda ve 2000'lerin başında ülkeye gelen birçok Türk vatandaşıyla oluşmuştur. Monako'daki Türkler öncelikle inşaat ve konaklama sektörlerinde çalışmaktadır.

#8 Hollanda

Hollanda

Hollanda, toplam nüfusun %2'sini oluşturan yaklaşık 400.000kişi olduğu tahmin edilen önemli bir Türk nüfusuna sahiptir. Türk vatandaşları öncelikle Rotterdam, Amsterdam ve Lahey gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Birçok Türk, 1960'larda ve 1970'lerde Hollanda'ya gelen Türk misafir işçilerin çocukları veya torunlarıdır. Hollanda'daki Türk toplumu, Türk vatandaşlarının siyaset, eğitim ve iş dünyasında pozisyonlara sahip olmasıyla Hollanda toplumuna entegre olmuşlardır.

#9 İsviçre

İsviçre

Son olarak İsviçre, toplam nüfusun ortalama %1'ini oluşturan yaklaşık 80.000 kişilik bir Türk nüfusuna sahiptir. Türk vatandaşları, Zürih, Cenevre ve Basel gibi kentsel alanlarda yaşamaktadır. Birçok Türk vatandaşı, 1960'larda ve 1970'lerde İsviçre'ye gelen Türk misafir işçilerin çocukları veya torunlarıdır. İsviçre'deki Türk toplumu, siyaset, eğitim ve iş dünyasında pozisyonlara sahip olmasıyla, İsviçre toplumuna entegre olmuşlardır.

Türk topluluklar genellikle ev sahibi ülkelere iyi bir şekilde entegre olmuş ve Batı Avrupa'nın kültürel ve ekonomik çeşitliliğine katkıda bulunmuştur. Kısacası Türkler her yerde diyebiliriz :) 

Batı Avrupa'da yaşayan Türk nüfusunu konu aldığımız yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşünceye kadar kendiniz çok iyi bakın :)

Bir Cevap Yazın

*E-Posta adresiniz gösterilmez.

Oturum Aç

Şifremi Unuttum

İçeriği Şikayet Et